راهنمای کاربردی رزبری پای

کتاب رزبری‌پای فصل ۱ معرفی رزبری‌پای

راهنمای کاربردی رزبری‌پای

برد رزبری‌پای یکی از کوچک ترین برد هایی است که اخیرا توجه همگان را به خود جلب کرده است، این برد قادر است محاسبات قابل توجهی را انجام دهد. از نظر اندازه نیز بسیار کوچک است. همچنین این برد قادر است کارهای شگفت انگیزی انجام دهد. در ادامه قبل از شروع کار با رزبری‌پای کمی با تاریخچه آن آشنا می‌شویم.

نکته: اگر مشتاق هستید که کار با رزبری‌پای را شروع کنید، این فصل را رها کنید و به فصل بعدی بروید تا آموزش اتصال رزبری‌پای به یک نمایشگر، کیبورد و موس را یاد بگیرید، همچنین بتوانید یک سیستم عامل نصب کنید و به طور مستقیم از رزبری‌پای استفاده کنید.

 

آشنایی مقدماتی با برد رزبری‌پای

پس از این که رزبری‌پای با دو مدل شروع به کار کرد، خانواده آن به طور قابل توجهی گسترش یافت. مدل های فعلی شامل ۵ مدل به نام های رزبری‌پای A+ ، رزبری‌پای B+، رزبری‌پای ۲ ، رزبری‌پای ۳ (شکل ۱-۱) و رزبری‌پای Zero هستند. در کنار مدل رزبری‌پای Zero که کوچک ترین مدل طراحی شده به صورت خاص برای کاهش هزینه است، تمام مدل ها تقریبا یک طرح مشابه دارند که فقط در برخی ویژگی ها مانند تعداد پورت های USB، داشتن یا نداشتن پورت شبکه و قدرت پردازشگر آنها متفاوت هستند. رزبری‌پای یک مدل ششم هم دارد که کمتر مشهور است و آن رزبری‌پای ComputModule که برای مصارف صنعتی در بردهای همراه سفارش سازی شده، طراحی شده است. با وجود اینکه این مدل نرم افزارها را مشابه مدل های دیگر اجرا می‌کند، اما بحث این مدل خارج از هدف این کتاب می‌باشد.

اگر یک رزبری‌پای مدل اصلی چه مدل B‌ و چه مدل A را تهیه کرده اید، یک مجموعه توانایی در اختیار خواهید داشت. اکثر مطالب این کتاب به طور کامل با برد شما سازگار است با این حال تفاوت هایی مانند عدم توانایی از استفاده از اضافه کردن سخت افزار جانبی به سخت افزار متصل به استاندارد  HATکه در فصل ۱۶ معرفی می‌شود وجود دارد. اگر احساس کردید برخی از ویژگی ها در برد وجود ندارد، می‌توانید آن برد را کنار گذاشته و یک مدل A+، مدل B+ یا مدل های رزبری‌پای ۲ یا ۳ که دارای سرعت بالاتری هستند را خریداری کنید. اگر محدودیت هزینه دارید می‌توانید به مدل ارزانتر رزبری‌پای Zero روی آورید.

راهنمای کاربردی رزبری پای

شکل 1-1 برد رزبری‌پای

در مرکز تمام برد های رزبری‌پای یک نیمه هادی مربعی که اغلب به عنوان IC یا چیپ شناخته می‌شود وجود دارد. این یک ماژول SOC می‌باشد که برای رزبری‌پای قابلیت پردازش های کلی، پردازش های گرافیکی و ورودی-خروجی را فراهم می‌کند.

با توجه به مدلی که تهیه کرده اید این پردازشگر ممکن است یک پردازشگر مدل BCM2835 اصلی، BCM2836 چهار هسته ای یا مدل BCM2837 64bit قدرتمند باشد. در مدل های A+‌ و B+ و Zero در بالای این چیپ یک نیمه هادی دیگری قرار دارد که برای رزبری‌پای یک حافظه برای ذخیره داده ها در زمان اجرای برنامه ها را فراهم می‌کند. بر روی رزبری‌پای ۲ و ۳ این چیپ در سطح پایینی برد قرار گرفته است. این نوع حافظه به عنوان حافظه رم[1] شناخته می‌شود چرا که کامپیوتر می‌تواند از هر قسمت این حافظه در هر زمان بخواند یا بر روی آن بنویسد. رم یک حافظه فرار است بدین معنی که اگر برق رزبری‌پای قطع شود هر چیزی که در این حافظه باشد از دست خواهد رفت.

در پایین SOC‌ خروجی های ویدئویی رزبری‌پای وجود دارند. کانکتور[2] نقره ای پهن یک پورت HDMI می‌باشد که نمونه های مشابه این کانکتور در  . زمانی که رزبری‌پای به یک تلویزیون مدرن یا مانیتور متصل شود، پورت HDMI رزولوشن بالایی برای ویدئو و صدای دیجیتال فراهم می‌کند. یک پورت ویدئویی ترکیبی[3]، برای اتصال به تلویزیون های قدیمی که پورت HDMI ندارند طراحی شده است که به رنگ مشکی و نقره ای بصورت جک AV 3.5 میلی متری در سمت راست پورت HDMI‌ فراهم شده است. در این حالت کیفیت تصویر نسبت به HDMI پایین تر است و صدای آنالوگ نیز با کیفیت پایین تری در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای استفاده از خروجی ویدئوئی کامپوزیت به یک کابل آداپتور 3.5 میلی متری AV نیاز خواهید داشت. اما می‌توانید از خروجی صدای آنالوگ با هر کابل استاندارد صدای استریو 3.5 میلی متری نیز استفاده کنید.

طراحی رزبری‌پای Zero کمی متفاوت است. بجای استفاده از یک پورت HDMI با اندازه کامل[4] از یک پورت HDMI کوچک که به یک مبدل HDMI کوچک به HDMI برای اتصال به یک تلویزیون یا مانیتور نیاز دارد، استفاده شده است. رزبری‌پای Zero همچنین فاقد جک 3.5 میلی متری AV نسبت به مدل های دیگر است. هیچ خروجی صدای آنالوگ به طور پیش فرض وجود ندارد و استفاده از ویدئو ترکیبی فقط با استفاده از لحیم کردن یک کابل یا جک RCA به دو حفره خالی در بالا سمت چپ برد که با TV نشان داده شده امکان پذیر است.

رزبری‌پای شامل پین های ورودی-خروجی همه کاره (GPIO) می‌باشد که برای اتصال رزبری‌پای به دیگر سخت افزارها از آن ها استفاده می‌شود. استفاده رایج این پورت برای اتصال یک برد جانبی می‌باشد. یک مثال در فصل شانزدهم Senshat می‌باشد. پورت GPIO بسیار قدرتمند است اما ممکن است خیلی سریع نیز آسیب ببیند. زمانی که رزبری‌پای در حال کار می‌باشد از تماس با این پین ها

کانکتورهای پلاستیکی و فلزی در پایین پورت GPIO، پورت رابط سریال نمایشگر یا همان DSI‌ می‌باشد که برای اتصال سیستم های نمایش صفحه تخت استفاده می‌شود. این پورت به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که پورت HDMI کاربرد بیشتری دارد. به هر حال صفحه لمسی رزبری‌پای رسمی یکی از وسایل نمایشی است که از این پورت استفاده می‌کند. کانکتور پلاستیکی و فلزی دوم که در سمت راست پورت HDMI‌ قرار دارد پورت رابط سریال دوربین (CSI) می‌باشد که ارتباط با سرعت بالا برای ماژول دوربین رزبری‌پای را فراهم می‌کند. برای کسب جزيئات بیشتر در مورد پورت CSI در به فصل پانزدهم مراجعه نمایید.

مدل رزبری‌پای Zero در این مورد نیز دارای تفاوت هایی می‌باشد، پورت DSI در این مدل وجود ندارد و یک پورت CSI جمع و جور[5] به جای نسخه اندازه بزرگ آن در مدل های بالاتر استفاده شده است. این پورت CSI جمع و جور برای اتصال ماژول دوربین رزبری‌پای به یک کابل آداپتور یا بردی برای اتصال نیاز دارد. نسخه های قبلی رزبری‌پای Zero هیچ گونه پورت CSI ای نداشتند و در نتیجه نمی توانستند از ماژول دوربین استفاده کنند.

در سمت چپ و پایین برد سوکت برق رزبری‌پای قرار دارد. این سوکت یک سوکت micro USB است که مشابه آن در بیشتر گوشی های هوشمند و تبلت ها دیده می‌شود. با اتصال یک کابل micro USB به آداپتور برق مناسب، (که جزئیات آن در فصل ۲ بیان می‌شود) رزبری‌پای روشن خواهد شد. بر خلاف یک کامپیوتر رومیزی یا لپتاپ، رزبری‌پای کلید روشن شدن ندارد و با اتصال برق فورا شروع به کار می‌کند. برای رزبری‌پای Zero سوکت برق به جای سمت چپ برد در سمت راست قرار داد.

در قسمت پایینی برد رزبری‌پای در سمت چپ یک اسلات کارت micro SD وجود دارد. یک کارت حافظه   که فضایی برای سیستم عامل، برنامه ها، داده ها و دیگر فایل ها فراهم می‌کند و این فضا غیر فرار می‌باشد برخلاف حافظه فرار RAM این حافظه می‌تواند اطلاعات را زمانی که برق نباشد حفظ کند. در فصل ۲ خواهید آموخت که چگونه یک کارت SD را برای استفاده در رزبری‌پای به منظور نصب یک سیستم عامل که به آن flashing گفته می‌شود آماده کنید. در رزبری‌پای مدل Zero یک اسلات کارت micro SD به جای سطح زیرین برد، بر روی برد قرار داد. لبه سمت راست رزبری‌پای دارای کانکتورهایی می‌باشد که به مدل رزبری‌پای خریداری شده بستگی دارد. این مدل ها با جزئیات در صفحات بعدی معرفی می‌شوند. برد رزبری‌پای همچنین شامل یک یا چند دیود نورانی (LED) می‌باشد که بازخوردی از وضعیت برد را در زمانی که برد دارای برق می‌باشد، زمانی که به شبکه متصل است، زمانی که به کارت micro SD متصل است و حالت های دیگر نشان می‌دهد.

 

[1] Random-access memory

[2] Connector

[3] Composite

[4] Full size

[5] compact

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *