کتاب رزبری‌پای فصل ۱۵ ماژول دوربین رزبری‌پای

ماژول دوربین رزبری‌پای توسط مهندسانی که با بنیاد رزبری‌پای همکاری می‌کنند طراحی شده است و توانایی ذخیره سازی تصاویر و ویدئوها را در پروژه های شما فراهم می‌کند. این ماژول به گونه ای طراحی شده که به رابط سریال دوربین (CSI) رزبری‌پای متصل می‌گردد و فقط 25mm فاصله قطری و 3 گرم وزن دارد.

راهنمای کاربردی رزبری پای

شکل ۱۵-۱ ماژول دوربین رزبری‌پای

از زمانی که این ماژول منتشر شد جایگاه خود را در پروژه های سیستم امنیتی خانه تا پروژه های پیچیده کامپیوتری مربوط به بینایی ماشین که صورت کاربران یا اثر انگشت آن ها را چک می‌کند پیدا کرده است. این ماژول حتی در پروژه های عکس برداری که در آن رزبری‌پای توسط یک بالن به هوا فرستاده می‌شود بکار گرفته می‌شود و تصاویر زنده ای از بلندی ها جمع آوری می‌کند.

ماژول دوربین دارای یک سنسور ۸ مگاپیکسل مشابه دوربین های استفاده شده در گوشی های هوشمند می‌باشد و پشت یک لنز با فوکوس ثابت قرار داده شده است. این ماژول با پردازشگر گرافیکی رزبری‌پای کار می‌کند تا مطمئن شود ویدئوهای با کیفیتی تهیه کند و هنوز می‌تواند بدون نیاز به حافظه تعداد زیادی عکس بگیرد.

  • چرا باید از ماژول دوربین استفاده کرد؟

اگر نیاز به عکسبرداری یا فیلمبرداری ندارید به این ماژول نیازی نخواهید داشت. این یک گزینه اختیاری است و رزبری‌پای بدون آن نیز به خوبی کار می‌کند. همچنین شما می‌توانید از محصولات جایگزین مانند وب کم که از طریق پورت USB متصل می‌شود استفاده کنید.

رزبری‌پای تعداد محدودی پورت USB دارد و این پورت ها اغلب برای وظایف حیاتی مانند کیبورد، موس یا آداپتور وایرلس استفاده می‌شوند. این به خصوص در رزبری‌پای مدل A اهمیت پیدا می‌کند چرا که فقط یک پورت USB دارد. ماژول رسمی دوربین مزایای دیگری نسبت به یک وب کم رایج دارد: این ماژول توان خیلی کمی را می‌کشد بدین معنی که به منبع تغذیه رزبری‌پای ، باتری های همراه یا پروژه هایی که با نور خورشید کار می‌کنند فشاری وارد نمی‌کند. رزولوشن تصاویر گرفته شده توسط این ماژول می‌تواند تا ۸ مگاپیکسل باشد و فیلم هایی که ضبط می‌کند دارای رزولوشن fullHD بوده و 30 فریم در ثانیه فیلمبرداری می‌کند. همچنین این ماژول خیلی کوچکتر از ماژول هایی است که به USB‌ متصل می‌شوند.

ماژول دوربین با تمام مدل های رزبری‌پای سازگار بوده، بنابراین جای نگرانی در مورد مدل رزبری‌پای وجود ندارد و می‌توانید هر مدل رزبری‌پای را اکنون انتخاب کرده و بعدا ماژول دوربین را به آن اضافه کنید.

  • انتخاب یک ماژول دوربین

دو نوع اصلی ماژول دوربین برای رزبری‌پای وجود دارد، مدل استاندارد و مدل NoIR. اگر قصد دارید که تصاویر و ویدئو رنگی تهیه کنید مدل استاندارد مدلی است که به آن نیاز دارید.

ماژول دوربین NoIR یک نسخه تغییر یافته مدل استاندارد است که یک فیلتر مادون قرمز از ساختار آن حذف شده است. در روشنی روز این باعث می‌شود که تصاویر نسبت به نوع استاندارد کمی بی کیفیت شوند. با این حال در تاریکی شب این مدل به شما اجازه می‌دهد که صحنه را با نور مادون قرمزی که برای چشم انسان غیر قابل دیدن است روشن کند. برای دوربین این نور کافی است که یک تصویر یا ویدئو سیاه و سفید بسازد. توجه کنید که ماژول دوربین مدل NoIR، بدون LED مادون قرمز فروخته می‌شود. باید LED ها را بخرید تا به صورت جداگانه حالت بینایی در شب آن را فعال کنید. علاوه بر این، دو نسخه اصلاح شده اصلی برای ماژول دوربین وجود دارد. نسخه هایی که به صورت v1.0 یا بالاتر تا v1.9 هستند دارای سنسور ۵ مگاپیکسلی می‌باشند. نسخه هایی که به صورت v2.0 یا بالاتر علامت زده شده اند دارای سنسور ۸ مگاپیکسلی اند و اجازه می‌دهند که تصاویر با کیفیت تری ذخیره شود. هر دو نسخه در نوع استاندارد و نوع NoIR موجود است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *