راهنمای کاربردی رزبری پای

کتاب رزبری‌پای فصل ۹ رزبری‌پای به عنوان یک ماشین سودمند

انعطاف پذیری رزبری‌پای باعث شده که یک انتخاب خوب برای کامپیوترهای رو میزی توان پایین و همه کاره باشد. با این حال رزبری‌پای هرگز به سطح عملکرد یک کامپیوتر یا لپتاپ سطح استاندارد نخواهد رسید اما قیمت پایین آن و توان کم آن کمک کرده است که از ایرادات آن چشم پوشی شود.

سیستم عامل Raspbian که از وبسایت رزبری‌پای قابل دسترسی است، شامل نسخه استاندارد لیبره آفیس است. لیبره آفیس تمام ابزارهایی که در یک محصول مانند مایکروسافت آفیس توقع دارید را فراهم می‌کند. یک واژه پرداز کلمه، اکسل، پایگاه داده یا اکسس، ابزار ارائه و حتی ابزارهایی برای ایجاد دیاگرام ها و فرمول های ریاضی را شامل می‌شود. همچنین می‌توانید از بسیاری از نرم افزارهای مبتنی بر کلود (cloud) مشابه، از طریق مرورگر وب در هر کامپیوتری استفاده نمایید.

استفاده از هر روشی که در این فصل توضیح داده می‌شود (نرم افزارهایی که به صورت محلی نصب شده اند یا خدمات کلود) رزبری‌پای می‌تواند به عنوان یک ماشین برای کارهای دفتری و مدرسه استفاده شود به طوری که به قابلیت برنامه نویسی و آزمایشگاهی آن صدمه ای وارد نشود.

نکته: اگر قصد دارید از رزبری‌پای به عنوان یک ماشین خالص Productivity استفاده کنید یک ایده خوب این است که حافظه بیشتری را برای پردازشگر اصلی و قسمت کمتر را برای پردازشگر گرافیکی اختصاص دهید. برای انجام این تغییرات به فصل ششم مراجعه نمایید.

  • استفاده از ابزارهای مبتنی بر کلود

اگر از رزبری‌پای که به اینترنت متصل است استفاده می‌کنید، چه از طریق اترنت و چه از طریق وایرلس یا از طریق یک آداپتور سیمی یا وایرلس USB در مدل هایی که شبکه مجتمع ندارند، نرم افزارهای ابری یک ابزار قدرتمند جهت استفاده از نرم افزار آفیس بر روی رزبری‌پای را ارائه می‌دهند.

نرم افزار مبتنی بر کلود به این دلیل چنین نام گذاری شده است که بصورت محلی بر روی کامپیوترتان وجود ندارد. به جای آن این نرم افزار بر روی یک سرور قدرتمند در یک دیتاسنتر یا مرکز داده ذخیره شده است و از طریق اینترنت با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترس است. با قرار دادن ظرفیت های پردازشی و ذخیره ای بر روی یک سرور قدرتمند از راه دور، این امکان برای رزبری‌پای به وجود می‌آید که بر روی مستندات و وظایف پیچیده کار کند، بدون آنکه سرعتش کاهش یابد.

نرم افزارهای مبتنی بر کلود مزایای دیگری نسبت به نرم افزارهایی که به صورت محلی نصب می‌شوند دارند. نرم افزارهای مبتنی بر کلود در هر وسیله ای یکسان به نظر خواهند رسید و بسیاری از این نرم افزارها شامل یک نسخه طراحی شده برای موبایل هستند که برای دسترسی از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها طراحی شده اند. همچنین فایل ها بر روی سرورهای از راه دور ذخیره می‌شوند و باعث می‌شود که آن ها از هر وسیله ای بدون اینکه به کارت SD رزبری‌پای مراجعه شود قابل دسترس باشند. نرم افزارهای مبتنی بر کلود بی عیب و نقص نیستند به عنوان مثال این نرم افزارها معمولا به خاطر اینکه به طور همزمان وظایف مختلفی انجام می‌دهند دارای تاخیر می‌باشند و اغلب ویژگی های پیشرفته یک نرم افزار را ندارند و فرمت های کمتری را پشتیبانی می‌کنند. این نرم افزارها هم چنین زمانی که اتصال به اینترنت وجود نداشته باشد غیر قابل دسترس می‌شوند که باعث می‌شود یک انتخاب بد برای کاربرانی با اینترنت غیر مطمئن باشد.

اگر فکر می‌کنید که بهبود عملکرد و فضای ذخیره شده بر روی کارت حافظه رزبری‌پای ارزش این ریسک را دارد خواندن را ادامه دهید اگر نه به قسمت بعد رفته تا نحوه استفاده از لیبره آفیس را فرا بگیرید.

نرم افزارهای آفیس مبتنی بر کلود عبارتند از:

Google Drive با انجام یک جستجو در گوگل، Google Drive (که به عنوان Google Docs شناخته می‌شود) شامل یک پردازشگر متن، یک اکسل، و یک نرم افزار ارائه (شکل ۹-۱) می‌باشد. چند کاربر می‌توانند برای یک اکانت ثبت نام شوند که باعث می‌شود وظایف بهبود یابند. اگر یک حساب Gmail دارید می‌توانید به طور خودکار از گوگل درایو استفاده نمایید. می‌توانید به این سرویس از طریق آدرس زیر دسترسی پیدا کنید.

https://docs.google.com

Zoho یکی دیگر از انتخاب های رایج است، چرا که ۵ میلیون کاربر ثبت نام شده دارد. مانند گوگل درایو، یک پردازشگر متن، یک اکسل، و یک بسته ارائه در zoho وجود دارد. اما zoho ویژگی های پیشرفته تری برای کسب و کار مانند سیستم پایگاه دانش ویکی، وب کنفرانس، مدیریت مالی و حتی مدیریت ارتباط مشتری برای کاربران فراهم می‌کند. ولی بسیاری از ویژگی های پیشرفته به حساب پولی نیاز دارد. می‌توانید به این سرویس در آدرس www.zoho.com دسترسی پیدا کنید.

Office 365: اگر یک کاربر مایکروسافت آفیس هستید، Office 365 یک انتخاب عالی می‌باشد. به خاطر رابط کاربری مشابه با نسخه جاری مایکروسافت آفیس برای کامپیوتر های رومیزی، Office 365 قدرتمند و انعطاف پذیر می‌باشد. بر خلاف zoho و گوگل درایو Office 365 دارای سطح کاربری رایگان نمی‌باشد و به تعهد پرداخت ماهانه نیاز دارد. علاوه بر این برخی ویژگی ها زمانی که نرم افزار از طریق یک کامپیوتر لینوکس استفاده می‌شود کار نخواهند کرد. می‌توانید به این سرویس از طریق آدرس http://office365.microsoft.com دسترسی پیدا کنید.

راهنمای کاربردی رزبری پای

شکل ۹-۱ ابزارهای گوگل DOC

ThinkFree Online پردازش متن، صفحه گسترده و نرم افزار ارائه را به صورت رایگان با فضای 1GB پیشنهاد می‌دهد. این سیستم همچنین به ThinkFree Mobile برای تبلت ها و گوشی های هوشمند متصل است. می‌توانید به این سرویس در آدرس http://www.thinkfree.com/online  دسترسی داشته باشید.

بسیاری از بسته های productivity مبتنی بر وب نیاز به عملکردهایی دارند که در مرورگر پیش فرض Raspbian وجود ندارد درنتیجه برای استفاده از هر یک از این بسته ها باید یک مرورگر متفاوت نصب نمایید. دستور العمل زیر برای نصب مرورگر iceweasel می‌باشد که نسخه ای از مرورگر متن باز مشهور Firefox است. برای نصب مرورگر iceweasel تحت سیستم عامل Raspbian دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install iceweasel

با نصب iceweasel، استفاده از یک مجموعه نرم افزارهای مبتنی بر کلود به سادگی دیدن همان سایت است.(وارد حساب کاربری شده و لاگین کنید). اگر دیدید که سرعت عملکرد پایین است، اختصاص حافظه بیشتر به پردازشگر ARM می‌تواند به شما کمک کند. در فصل ۶ دستورالعمل انجام این کار بیان شد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *